Dobrá investice?

Co je to vlastně investice? Investici můžeme chápat jako tu část příjmu, kterou vkládáme do dlouhodobých statků. Cílem není okamžitý prospěch. Odkládáme část své současné spotřeby za účelem získání budoucího užitku. Na investici se můžeme dívat i tak, že odkládáme část svého příjmu, anebo nepotřebných úspor, které nechceme spotřebovat nyní, na později, s cílem přinejmenším ochránit jejich hodnotu, avšak v lepším případě je i zhodnotit.

Typické příklady investic mohou být:

  • akcie
  • podílové fondy
  • dluhopisy
  • deriváty
  • komodity ve formě burzovních kontraktů
  • komodity ve formě naturální (investiční zlato, diamanty apod.)
  • nemovitosti
  • obrazy a jiná umělecká díla
  • movité věci (např. veterán, vína apod.)

Ano, toto je strohá definice pojmu investice. Jak ale poznat dobrou investici? Uveďme si pár příkladů. Kupte si investiční zlato, zlato poslední 3 roky rostlo o více než 15% ročně … ceny nemovitostí v Praze začaly v letošním roce růst o 20%, kupte si byt v Praze-Libni … akcie ČEZu jsou na svém 2-letém dně, nakupte je teď hned, cena půjde už určitě nahoru atd. Asi vidíte a slyšíte denně desítky podobných „zaručených“ nabídek. A možná vám některá z nich skutečně připadá jako dobrá investice, ale zklameme vás. Všechny výše uvedené nabídky nejsou investice, jsou to pouze spekulace. Proč?

Jsme teď trochu nepřesní, neboť spekulace je způsob obchodování, při kterém jsou akcie, měny, komodity, opce apod. nakupovány nikoliv s cílem dlouhodobého uchování hodnoty či držby instrumentu, ale s krátkodobým výhledem na růst jejich hodnoty a následný zisk při prodeji, nebo prodávány s krátkodobým výhledem na pokles jejich hodnoty a následnou zpětnou koupi za nižší cenu. Dobře řízená spekulace (trading) je legitimní forma zhodnocování finančních prostředků. Má jasná pravidla a může být stabilním zdrojem příjmů. Spekulace tedy není a priory hanlivý výraz.

Ale vraťme se k naší otázce: Proč? Možná bychom neměli používat slovo spekulace, ale spíše loterie či hazard. To, že cena zlata rostla během tří let o 15%, absolutně nezaručuje, že se tak bude chovat i v budoucnu. Není nic horšího než koupit na vrcholu a dívat se, jak se naše investice potápí ke dnu. Stejně tak růst cen v Praze o 20% vůbec neznamená, že takhle poroste cena všech bytů v Praze. Můžete si koupit byt v určité části Prahy, kde je plánována například výstavba vysokorychlostní čtyřproudé silnice, která výrazně znehodnotí standardy bydlení v této lokalitě a ceny zde naopak klesnou. A nejinak je tomu i u akciích ČEZu, které se dostaly na 2-leté minimum. Ano, cena akcie ČEZu byla nad 1.400 Kč/ks a padala … a padala … a tehdy přišla rada na zaručenou investici. Až spadne na 700 Kč/ks nakupte, tam se to obrátí. A co akcie udělala? Akcie úspěšně spadla na 600 Kč/ks a nedávno se podívala i pod 400 Kč/ks.

Co je tedy dobrá investice? A jak jí poznat? To se můžete naučit na našem webu. Neváhejte a přečtěte si náš seriál „Naučme se investovat“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *