Investujeme do fondů – rok po pádu Lehman Brothers (díl 8.)

Uběhl celý rok 2009, a my jsme se celý rok nehlásili a nehodnotili vývoj naší investice. Situace v roce 2009 se velmi rychle obrátila v náš prospěch, a trhy začali opět pozvolna růst. Výborně zafungovalo to, co jsme si řekli na závěr minulého roku. Výplach trhů, který srazil trhy na kolena, nám dal ohromnou příležitost nakupovat za velmi výhodné ceny.

V následující tabulce naleznete přehled nákupů a stav k 31.12.2009:

Je vidět, že všechny nákupy se realizovaly za nižší cenu, než na které trhy k 31.12.2009 zavřeli. Nicméně pojďme se na naše portfolio podívat více detailněji.

Takhle vypadala hodnota našeho portfolia v čase:

Nejhlubší propad jsme vykazovali 21.11.2008, kdy jsme měli zainvestováno 2.160 EUR, avšak hodnota investice byla o 53,9% horší, když prodejní cena podílových fondů činila pouze 995 EUR.

Investice se během roku 2009 vzpamatovala, hlavně díky tomu, že jsme dále nakupovali, teď ale za extrémně nízké tržní ceny.

Ukázalo se, jak prozřetelné bylo neinvestovat celou částku jednorázově k 31.8.2007, ale rozložit investici v čase.

Tento vývoj investice je pro investora psychicky velmi náročný. A přiznejme, že události na trzích v posledních letech jsou zcela mimořádné. Načasování naší investice nebylo zcela šťastné (i když čas ještě ukáže). Nicméně všechno zlé je pro něco dobré. Díky tomuto vývoji máme mimořádnou příležitost vidět v reálném čase, jak volatilní a rizikové může být investování do akciových fondů. Nepodléhejte proto líbivým růstům akciových fondů. Vždy je třeba pamatovat na to, že stejně prudce, jako mohou růst, mohou i klesat!

V roce 2010 doběhne naše investice a v červenci 2010 dopošleme poslední částku investice. To je okamžik, kdy se zase ozveme a investici vyhodnotíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *